Arsanın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Arsanın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Arsanın kime ait olduğunu öğrenmek için Türkiye’de yasal prosedür uygulanmaktadır. Süreç mahkeme ve avukat arasında ilerlerken, belediyeden bilgi almak 2019 yılında tamamen yasaklanmıştır. Arsanın asıl sahibinin öğrenilmesi için yasal düzenlemelere başvurulması gerekmektedir. Sistem üzerinde kayıtlı bilgiler ve tapu bilgilerine ancak arsa sahibinin kendisinin giriş hakkı vardır. 

Taşınmaz Gayrimenkul Tapusu Hakkında Bilgi Nasıl Alınır?

Taşınmaz mallar ve taşınabilir mallarda dahil olmak üzere devletin resmi sistemi üzerinde kayıtlı olan bilgilere ancak, bilginin sahibi ulaşabilmektedir. Ölmüş, vekaleten verilmiş ve aile bireylerinin kendi istekleriyle sisteme giriş yapılmasına izin verilmektedir. Belediye üzerinden şahsın kendisi olmadan bilgi verilmez. Faizsiz ev seçenekleri ve kira öder gibi ev sahibi olma işlemlerinde de evin asıl sahibinin size eşlik etmesi gerekmektedir. 

Arsanın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim; Arsa sahibinin kendi izniyle birlikte arsanın bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bilgi paylaşımı ancak sisteme kayıtlı olan yasal kişiye ya da kişinin verdiği vekalet üzerinden gerçekleştirilecek başvuru seçeneklerine göre verilmektedir. 

Arsanın Kime Ait Olduğunu Nereden Öğrenebilirim?

Taşınamaz mallar için tapu sahibinin arsasının bilgilerine elektrik aboneliği ve su aboneliği üzerinden ulaşma hakkı bulunmaktadır. Ancak arsa sahibi olmayan kişinin bilgilere erişimi yasaktır. Belediye üzerinden ya da gayrimenkul departmanından bilgilerin gizliliği korunmakta, yasal sahibi dışında kimse bilgilere ulaşamamaktadır. 2019 yılından itibaren tamamen yasaklanmış olan tapu bilgilerine tapu sahibinin kendisi ya da rızası dışında erişim engellenmiştir. 

Kefilsiz ev işlemlerinde, satış yapacak olan kişinin karşı tarafın bilgilerine izinsiz erişimi yasaktır. Vekalet verilmesi ya da kişinin kendi rızasıyla birlikte belediyeye gidilmesiyle belge alınabilir. Kişiden habersiz tapu bilgileri ve benzeri bilgilerin erişimi tamamen yasaktır. Peşinatsız ev işlemleri için de geçerli prosedür olarak sunulmuştur. 

Arsa Tapu Sahibinin Kim Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Tapu sahibinin kim olduğunu öğrenmek için tapu dairesi sizlere bilgi vermemektedir. Tapu sahibinin bilgilerine ondan habersiz ulaşmak ve erişmeye çalışmak da suç olarak yasal yaptırımları olan işlemler arasında yer almaktadır. Ancak tapu sahibinin kime ait olduğunu öğrenmek için avukat vasıtasıyla bilgileri öğrenebilirsiniz. 

Yasal düzenlemeler doğrultusunda bilgilerin kime ait olduğunu sınırlı öğrenebilir, tapunun sahibinin kimlik bilgisiz ve tapu numarasız sadece kimin adına kayıtlı olduğuna dair bilgi edinebilirsiniz. Başka birine ait arsa sorgulaması yapmak için avukatla birlikte neden belirtilerek sorgulama yapılabilir, sorgulamada sadece tapunun kime ait olduğuna dair isim verilir. 

Vekaleten Tapu Sahibi Öğrenme 

Tapu sahibinin kendi isteği ve rızasıyla vekalet vererek, tapu bilgilerinin belirli bir kısmına ulaşmanız sağlanır. E devlet üzerinden gayrimenkul listesi paylaşımı yapılmış, arsa ve gayrimenkul listesi üzerinden de kişilerin adına erişim sağlanmıştır. Belgeler çıkarılamaz ve belge üzerinden tapu numarası yazmadan bilgi paylaşımı yapılmasına izin vardır. 

Taşınmaz Mal Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendinize ait taşınmaz mal sorgulaması için tapu harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Tapu harç bedeli ödendikten sonra www.turkiye.gov.tr üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hukuki danışmanlık ve avukatlık işlemleriyle de başkasına ait arsa, ev, dükkan ve depo sorgulamalarının yasal yöntemlerle yapılmasını sağlayabilir, bilgileri belirli ölçülerde alabilirsiniz. 

Avukatla Arsa Tapu Sahibi Nasıl Öğrenilir?

Avukatla tapu sahibini öğrenmek için dilekçe üzerinden neden belirtmeniz gerekmektedir. Akrabanız, ev sahibiniz ya da evi alacağınız kişinin güvenirliğini test etmek için avukatla birlikte bilgi edinme imkanı verilmiştir. Belediye ve tapu dairesi üzerinden başkasına ait bilgiler asla verilmemekte, tapu işlemlerinizi sürdürmek için de yasal yöntemlere başvuru yapmanız gerekmektedir.