Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021

Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021

Araçlara yıllık oranlarla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve KDV uygulamaları yapılmaktadır. Taşıtların ham bedeli üzerine eklenen %18 KVD ve yıllık ÖTV oranları, alacağınız sıfır ve ikinci el araçlar için belirli bir fiyat aralığı hakkında bilginiz olmasını sağlayacaktır. Engelli, elektrikli, büyük ve küçük araçlar için uygulanan vergi tutarları araç ÖTV ve KDV hesaplama ile farklılık göstermektedir.

Otomobil KDV Ve ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Silindir hacmi üzerinden değerlendirilen ödeme planlarında özellikle kullanılan oranlar, yıllık olarak hesaplanmaktadır. Aracın ham bedeli üzerine eklenecek vergi oranlarını araç ÖTV ve KDV hesapla işlemi yaparak aracınızın toplam fiyatını öğrenebilirsiniz.

Silindir Hacmi Vergisiz ÖTV ve KDV
1600 cm3 olan 85.000 TL % 45 ve % 10 
1600 cm3 ile 2000 cm3 olan 170.000 TL % 130 ve % 18 
2000 cm3 ve üzeri olan  Sınırsız  % 220 ve % 18

 

Üzerinden hesaplanabilmektedir. ÖTV ve KDV fiyatlarını yüzdelik oranla hesaplayarak, otomobil fiyatının ortalama değerini öğrenebilirsiniz.

Motosiklet KDV ve ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Silindir hacmi 250 cm3 olan araçlar üzerinden değerlendirme yapılarak, ortalama fiyat öğrenilebilir. araç ÖTV ve KDV hesaplama 2021 oranları için güncel zamları da incelemeniz faydalı olacaktır. Her yıl eklenen vergi zamlarıyla birlikte fiyatlar farklılık göstermektedir.

  • Motosiklet ÖTV hesabı için 250 cm3 üzerinden ÖTV %8 ve KDV % 18 olarak hesaplanmaktadır.
  • Motosiklet 250 cm3’ü geçen araçlarda ise ÖTV %37 ve KDV % 18 olarak hesaplanmaktadır.

Yaş sınırının yer almadığı bu vergi uygulamalarında, özellikle motosikletin silindir hacmi ön planda tutularak, ham bedeli üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Silindir hacmi+ ÖTV ve KDV toplam fiyatı bulmanızı sağlayacaktır.

Minibüs, Midibüs ve Minibüs ÖTV ve KDV Nasıl Hesaplanır?

Büyük araçlarda ödeme planlaması daha düşük KDV ve ÖTV maliyeti sunmaktadır. Aracın yaşı ve yılı fark etmeksizin ÖTV ve KDV hesaplama işlemlerini yıllık oranlar üzerinden değerlendirebilirsiniz. 2021 ÖTV ve KDV düzenlemeleri genel hatlarıyla şu şekildedir;

  • Otobüs ÖTV % 1 ve KDV % 18 oranındadır.
  • Minibüs ÖTV %9 ve KDV % 18 oranındadır.
  • Midibüs ÖTV % 4 ve KDV % 18 oranındadır.

Hesaplamaları direkt olarak KDV hesaplama araçları kullanarak yapabilir, genel maliyet hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Her yıl otobüs, minibüs ve midibüs fiyatlarında oranlar farklılık gösterecek şekilde düzenlenmektedir.

Hibrit Araç ( Elektrik Motorlu) ÖTV ve KDV Nasıl Hesaplanır?

Motor silindir cm ve kW üzerinden hesaplanmakta olan oranlar, özellikle ÖTV ve KDV hesaplamalarında yüksek oranlara neden olabilmektedir. Bu nedenle seçiminizi yaparken ödeyeceğiniz vergi oranlarını da hesaplamanız önerilmektedir. 50 Kw ve 100 Kw üzerinden değerlendirilen tutarlar, ÖTV ve KDV ile ham fiyatın artmasını sağlayacaktır.

Silindir Hacmi  Vergisiz ÖTV ve KDV
50 kW üzeri ve 1800 cm3’ü  85.000 TL % 45 ve % 18
50 kW üzeri ve 1800 cm3’ü geçmeyen 85.000 TL ve 135. 000 TL arasıdır. % 50 ve % 18 
100 kW üzeri, 2000 cm3 ve 2500 cm3  170.000 TL % 150 ve % 18

 

Üzerinden hesaplama yapılabilir. 2500 cm3’ü aşan silindir hacmi ve 100 kW aşımlarında da tutar sınırı bulunmamaktadır. Aynı zamanda % 220 üzerinden ÖTV vergisi görülebilir. Diğer vergi oranları da % 130 ve 150 arasında aracın yine silindir hacmi ve kW değeri üzerinden hesaplanmaktadır.

Gazi Ve Şehitlerin ÖTV Hesaplaması

Araç alımında gazi ve şehitler için uygulanan özel indirimler bulunmaktadır. Ötv değerinin hesaplanması için araçlarda uygulanan engelli ve gazi indirimleri sunan ÖTV ve KDV seçenekleri, elektrikli araçlarda ve standart araç kullanımında % 20 ile % 30 oranında ÖTV ve KDV indirimlerinden yararlanabilmenizi sağlayacaktır.

Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç alırken özellikle ÖTV ve KDV hesaplamalarını yaparak, gereğinden fazla ödeme yapmamanız önerilmektedir. KDV hesaplama işlemi için hesap makinesi araçlarından yararlanabilir, direkt olarak KDV tutarının bulunmasını sağlayabilirsiniz. Elektrikli, motorlu ve büyük araçlar için uygulanan oranları hesaplamanızı sağlayacak seçeneklerden yararlanırken İktisat Evim danışmanlık merkezinden de yararlanarak, taksitle uygun fiyatlı otomobil seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İktisat evim, vadeli ve vadesiz olarak taksitle araç alma imkanı sunarken esnek ödeme seçeneklerinden de yararlanmanızı sağlar. Güvenli ödeme imkanı sunar, kısa zamanda aracınıza sahip olursunuz.