Araç Kaskosu Nedir Ne İşe Yarar?

Araç Kaskosu Nedir Ne İşe Yarar?

Araç kaskosu nedir ne işe yarar? Araç kaskosu, aracın zarara uğraması, kazaya karışması, çalınması ya da yanması durumunda aracın zararını karşılama görevi gören sigorta türüdür. Araç kaskosu kapsamında aracı sigortalayan kişinin iradesi dışında olan durumlarda, sigortalayan kişinin maddi kayıp yaşamasının önüne geçmektedir. 
Kasko ile araç zarar görmesi halinde sigorta şirketi tarafından araç zararı kadar sigortalıya tazminat ödenmektedir. Peki, araç kaskosu nasıl yaptırılır ve nelere dikkat edilmelidir? 

Kasko Sigortası İle Araçlarınız Koruma Altına Alın

Kasko sigortası, araçların kaza ve çalınma riskine karşı aracınızı ve bütçenizi korumaya yönelik yapılan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası olmadan trafikte oluşabilecek her türlü sorun daha büyük maliyetler olarak araç sahibini etkilemektedir. 

Kasko ile trafikte, araçlarınızda oluşan hasar teminat altına alınarak, olası durumlarda daha az ödeme ve maliyet ile karşılaşmanızı sağlamaktadır. Dolayısıyla, kasko sigortası sayesinde araçlarınız kontrol altına alabilirsiniz. Aracınızı ilk aldığınız andan yaptırmanız gereken bir sigorta türü olarak, büyük sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir.  

Kasko Ne İşe Yaramaktadır?

Kasko, trafikte seyir halinde olan araçlarda meydana gelebilecek her türlü hasarın ödenmesinde yardımcı olan sigorta hizmetleri, aracınızı koruma altına almaktadır. Trafikte, güvenle ilerlemek, olası masrafların en aza indirgenmesi için trafik sigortası, kasko ve benzer araç ile ilgili sigortalar yapılmaktadır. Bu sigortalar, araçların alımından tekrar satımına kadar sürekli olması gereken zaruri sigortalardır.

Araç sahipleri, ister faizli araba isterse de faizsiz araba alsın, alımın ardından ilk iş gerekli kasko ve trafik sigortalarının yaptırılmasıdır. Böylelikle, gönül rahatlığı ile yola çıkan sürücüler, araç ile ilgili sorunlarda, bütçe sıkıntısı çekmek zorunda kalmayacaktır.     

Kasko Hangi Durumlarda Devreye Girmektedir?

Araç alan bir kişinin ilk olarak yaptırması gereken işlem, araç ile ilgili gerekli sigortaların işleme konması olacaktır. Bu noktada, yaptırılan kaskolar; araçların çalınması ya da çalınmak amacı ile zarar görmesi durumunda, aracın kundaklanması ya da kendi sistemi gibi başka nedenler ile yangın çıkması durumunda ve araç sigortalayan kişinin sebep olmadığı kaza gibi durumlarda devreye girmektedir. Dolayısıyla, aracın başına gelebilecek her türlü olumsuz durumda, araç sahibinin bütçesinin sarsılmamasına yardımcı olmaktadır. 

Kasko Neden Önemlidir?

Kasko ve trafik sigortası, araçların alımında harcanan para kadar önemli bir yere sahiptir. Kişiler, peşinatsız araba almak için büyük çaba sarf ederken, aracın daha sonra ortaya çıkabilecek sürpriz masraflarını hem göz ardı etmektedir. Bu durum, özellikle trafiğe çıkan araçlar için çok büyük bir tehlike yaratabilir. Dolayısıyla, araç alımında harcanan paranın boşa gitmemesi için kasko yaptırılması gerekmektedir. . 

İkinci El Araç Kredilerinde Kaskonun Önemi

Araç alımı kadar satımında da kasko değerleri önemli bir yer oynamaktadır. Aracın piyasa değeri araştırılarak belirlenen kasko değeri hem sigorta için ödenecek parayı hem de olası bir sorunda sigortadan alınacak para konusunda önemli bir yere sahiptir. İkinci el araba alımlarında kefilsiz araba seçenekleri kadar önemli olan kasko, kredi almak isteyenlerin de en çok dikkat etmesi gereken noktadır.     

İkinci El Araçlarda Kasko İle Kredi Belirleme

Taşıt kredisi almak isteyen kişiler, bankaya başvurduklarında, ikinci el aracın kasko değeri ve yaşını bildirmek zorundadır. Araçların yaşı ve kasko değerine bakılarak belirlenen fiyat ile bankalar tarafından 100 bin TL’nin üzerinde araç sahiplerine kaskonun %70’ini, 50 bin TL’nin altında olan araçlar için kaskonun %50’sini verilmektedir. Dolayısıyla, ikinci el araç satmak ve almak isteyen kişilerde kasko ile ilgili detayları bilmeye özen göstermelidir.