Araba Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir? 

Araba Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir? 

Türkiye’de araba almak için ortalama çalışma süresi aracın modeline ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Sıfır araba almak için asgari ücret üzerinden en az 3 ile 4 yıl çalışmak gerekirken, asgari ücret üstünde alınan maaşlar için 2 ile 3 yıl sonra araba sahibi olabilirsiniz. 

Türkiye’de Araba Sahibi Olmak İçin Ne Kadar Çalışılmalı?

Dünya’da da Türkiye’de olduğu gibi araba fiyatları giderek artmış, araçların özellikleri değiştikçe vergi sistemine yansımalarıyla da ücretler can sıkıcı olabilmiştir. Araba almak için en az 4 yıl çalışması gereken sıradan bir vatandaşın, tamamen bir maaşını araba için ayırması gerekmektedir. 

Araba almak için kaç ay çalışmak gerekir; araba almak için ortalama 20 ay ile 30 ay arasında çalışmak gerekmektedir. Faizsiz araba seçenekleriyle, senetle araba alma sistemine dahil olarak, taksitle araba sahibi olabileceğiniz avantajlar sunulmaktadır. Aracınızın sıfır ve ikinci el olmasına da siz karar vererek, aylık geliriniz üzerinden taksit ödeyerek araba sahibi olabilirsiniz. 

Türkiye’de 2005 Model Araç Trafiği 

Türkiye dünya sıralamasında en eski model araçları kullanan ülkeler arasında yer almaktadır. Birçok aracın % 37’si 2004 model araçlardan oluşuyor. 20 yaşın üstünde olan araçlar ise 2021 yılında % 27 oranına aşmış vaziyette. Türkiye’de her 1000 kişiye 170 araç düştüğü istatistik değerlere yansımıştır. Ülkemizde eski model araçlar kullanılarak, hurda araçlar hala kullanılmaya devam etmektedir. 

Türkiye arabalarınızı yenilesin diye peşinatsız araba alma seçenekleri sunan finansal ödeme planları hazırlayan kurumlar, ödemelerinizi taksitle yapmanızı sağlamaktadır. Senet yöntemiyle araba sahibi olabileceğiniz seçenekler sunarak, hayal ettiğiniz araca kısa zamanda sahip olmanıza imkan verecek ödeme planları oluşturmayı hedeflemiştir. Araç sahibi olmak için taksit yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Türkiye’de Taşıt Kredisi Olmadan Araba Sahibi Olmak Mümkün Mü?

İktisatEvim araç sahibi olmak için taşıt kredisine ihtiyaç duymayacağınız ödeme planları geliştirmiştir. Kefilsiz araba sahibi olabileceğiniz, taksitle araba seçenekleri aylık ödeme planlamasına göre düzenlemeler yaparak arabanızı ödemeleriniz bittikten sonra almanızı sağlayacaktır. 

Taşıt kredisi faizi olmadan ve ek masraflarla karşılaşmadan sadece hizmet bedeli ödeyerek araba sahibi olabileceğiniz seçeneklere yer verilmiştir. İkinci el araçların daha çok satıldığı Türkiye’de, hayal ettiğiniz aracın otomobil pazarında en iyi modellerden biri olarak sizin de otoparkınızda durmasını sağlayabilirsiniz. İkinci el ve sıfır araçlar Türkiye’de taksitle ödeme seçeneklerine yer verilerek sunulmuş, ödemelerde kolaylık sağlayacak planlamalara yer verilmiştir. 

Türkiye’de İkinci El Araç Satışları

Sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinden de ikinci el araç pazarına daha çok yönelmektedir. Çin ve Japonya haricinde en az 14 ülkede araçlar ikinci el olarak alınıyor. Türkiye’de bu sıralamada ikinci el araç satışı en çok olan ülkeler arasında yerini alırken, taksitli yöntemlerde de ikinci el araçlar tercih ediliyor. 

Sıfır Araba Modelleri Senetle Satılıyor Mu?

Senetle araç almak için araba sahibi olmak isteyenlerin beklemekte olduğu haberlerden biri de sıfır arabaların senetle satılması. Senetle satış yapan finansal sistemler, araçların modeline göre fiyatların takside bölünmesini sağlayacak ve otomobil modelinin taksitle ve senetle alınmasına yardımcı olacaktır. Araba almak için senetli seçeneklerde 2021 yılında sunulmaya başlamıştır. 

Türkiye’de 2004 Model Araçlar Hurda! 

2004 model araçların hala kullanılıyor olduğu Türkiye’de 1998 modelleri de oldukça satışa sunulan araçlar arasında. 2021 yılında hurda teşvik projeleri başlatılsa da, araç almak zorlaştıkça herkes eski model araçlara yöneliyor. Hurda teşvik projeleri yerine taksitle araba alma seçeneklerine yönelmek daha mantıklı olacağa benziyor.