Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi tapu sorgulama ve tapu üzerindeki ada parsel sorgulama konusu ile ilgili risklerdir.  Öncelikle satın alınacak olan gayrimenkul ile ilgili ada parsel sorgulaması konusunda kontrolleri yapması gereken kişinin emlakçı olduğu mutlaka bilmek gerek. Oldukça önemli ve hukuki açıdan derinliği olan konu olmasından dolayı işin uzmanına danışmak ve gerekli kontrolleri yaptırmak önemlidir.

İlk Aşama Parselasyon Sorgulaması

Ada parsel sorgulama işlemlerinde ilk aşama imar planı ile ada ve parsel sorgulama yani parselasyon sorgulamasıdır.  Peki, bu terimlerin hepsini biliyor muyuz? Ada, parsel ve pafta nedir öncelikle bunları araştırıp öğrenmek gerekir.   İmar, emlak ve gayrimenkul alanında Ada tanımı dört tarafı sokak, cadde, yol gibi sınırlar ile belirlenen parsel topluluklarına verilen isimdir.  Eğer ada, imar planındaki esaslara göre meydana gelirse buna da imar adası ismi verilir. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ linkinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ada, Parsel, Pafta Nedir?

Parsel ise imar kanuna göre sınırları belirlenen ayrılan arazilere denir imar planı üzerinde parseller birleşerek adalar oluşur oluşturulan Parseller imar parseli olarak tanımlanır.  Hem ada hem de parsel konusunda tam bir bilgi sahibi olabilmek için imar sorgulama konularına olduğu gibi imar planı konusuna da hakim olmak gerekir.  Bir şehrin haritasına pafta ismi verilir, anlamlı ve üzerinde çalışılabilecek bir ölçekte hazırlanır.

İmar Planı Nedir?

Çok büyük olmasından dolayı harita pafta adı verilen küçük parçalara bölünür.  Ada parsel ve pafta hakkında detaylı bilgileri öğrendikten sonra şimdi bilinmesi gereken diğer bir konuda imar planıdır. İmar planı bir şehrin yerleşim düzeyini belirleyen planıdır, yapılaşma şartı, ulaşım altyapısı, sosyal, kültürel ve çevresel altyapı, yoğunluk yerleşim düzeni imar planı içerisinde yerini alır. Etrafı yollarla çevrilmiş olan imar adası parçalarından, sınırları belirlenen parsel parçalarından oluşur.

Resmi Kurum Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Bir gayrimenkulün ada parsel bilgileri imar planı üzerinden sorgulanır yani imar planı üzerinde bulunan ada pafta parsel numaraları gayrimenkulü yerini resmi olarak gösterir. Yapılan imar sorgulama ile ada parsel sorgulama işlemleri gayrimenkulün problemsiz olduğunu anlamak için önemlidir tapu ile birlikte Tapu dairesine kayıtları ile binanın fiziksel yerine bakıldığında aynı gayrimenkul olup olmadığı kontrol edilebilir. Ülkemizde parsel sorgulama işlemlerini yapan resmi kurum Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'dür. 

Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetine Başvurmalısınız

Gayrimenkul almak isteyenler en yakın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birimlerinden sorgulama işlemi yapabilir. Ada parsel sorgulama nasıl yapılır? Konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz hiç beklemeden İktisatevim gayrimenkul danışmanlık hizmetine başvurmalısınız. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün ada parsel sorgulamasında uzman gayrimenkul danışmanlarının vereceği destek ile kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz.

Sizi Arayalım
Kapat

FORMU GÖNDERİN SİZİ ARAYALIM

İktisatEvim çözümleri hakkında detaylı bilgi için bilgilerinizi gönderin, yetkililerimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.