2021 DASK Ücreti Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

2021 DASK Ücreti Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu deprem sigortası olan DASK, ev sahipleri için zorunlu olarak ödenmesi gereken sigorta bedelini her yıl yayınlamaktadır. 2021 oranlarına göre evin metrekare hesabına göre maliyetler değişiklik gösterirken, betonarme yapılarla birlikte sigorta bedeli metrekare hesabıyla toplanır. DASK ödemeleri inşaat metrekare hesabına göre düzenlenmektedir.

2021 DASK Ödemesi Nedir?

DASK, yapının temelleri üzerinden depreme dayanıklı olması ve devlet kontrolünde sigortalı bir şekilde satışa sunulmasını da kapsamaktadır. İstinat duvarı, ana duvarlar, eve dahil olan bahçe duvarları da dahil olmak üzere belirli kriterlere göre sigorta ödemesi yapılır. Ödeme sigorta zamlarıyla birleşebilir, yıllık değerlere göre değişiklik göstererek metrekare üzerinden hesaplanabilir.

2021 DASK ücreti ne kadar, nasıl hesaplanır; Betonarme yapılarda ve meskenlerde ödeme tutarı farklılık göstermektedir. Betonarme yapılar için 1.134 TL ödeme bedeli yansıtılırken, meskenler için 1. 268 TL ödeme bedeli söz konusudur. Farklı yapılar için dükkan, depo ve benzeri durumlara göre de fiyat aralıkları 782 TL ile 874 TL arasında farklılık gösterecek şekilde düzenlenmiştir.

2021 DASK Prosedürü Nedir?

DASK prosedüründe 634 sayılı kat mülkiyetiyle, 2946 sayılı kamu konutlarına göre düzenlemeler yapılmaktadır. Köy yapılarıyla mühendislik hizmeti görememiş binalar DASK kapsamına girmemektedir.

Bağımsız yapılar ve evin çevresinde eve dahil olan bahçe, bina ve benzeri duvarlarda metrekare hesabında yer almaktadır. Arsa üzerinde görülen binalar, tapu kütüğü değerlendirilmesine göre analiz yapılarak dask ödemesine dahil olacaktır. Dask ödemeleri için kayıtlı olduğu bölge ve köy yapısı olmasıyla, portatif yapı özellikleri de farklılık gösterebilir. DASK prosedürüne aykırı olarak yapılmış olan inşaatlar da ödemelere dahil edilmez ancak farklı cezalandırma sistemleri söz konusu olacaktır. DASK zorunlu ödemeleri her yıl yapılar üzerinden takip eder.

DASK Ödemesi Nerede Yapılır?

DASK ödeme işlemlerini yapmak için DASK resmi sitesine giriş yapabilirsiniz. Kayıtlı olan tapu numarası üzerinden ödemelerin planlamasının yapılmasını sağlayarak, tapu kütüğüne göre ödeyeceğiniz tutarı metrekare hesabı üzerinden düzenleyebilirsiniz. Köy, ilçe, şehir ve beldelere yönelik prosedürler farklılık göstermekte olduğu gibi, mesken ve arsa üzerinde olan yapılarda da değişiklik olmaktadır.

Ev ve inşaat yapılarında DASK ödemelerinizi hesaplarken, kefilsiz ev imkanları sunan finansal projelerinden de yararlanabilirsiniz. Evinizin yeniden kurulması ve depreme dayanıklı olarak, güvenle yaşamanızı sağlayacak projeler hakkında bilgi alabilirsiniz. DASK ödemeleri için site ziyareti yapmanız yeterli olacak, evinizin deprem sigortalı olması sağlanacaktır.

DASK Ne Zaman Ödenmelidir?

Her yıl düzenlenen sigorta ve vergi sistemi düzenlemelerinde DASK ödemelerinizi takip etmeniz önemlidir. Faizsiz ev seçeneklerini takip ederken, evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını da DASK sitesinden takip edebilirsiniz. Deprem ve doğal afet sigortası için güvenilir ev ve inşaat yapıları yanınızda olacak, evinizin güvenli kurulmasında etkili yöntemler de sunacaktır.

DASK Ödemeleri Nasıl Takip Edilir?

DASK ödemelerini takip etmek için tapu numarası üzerinden DASK resmi sitesinden arama yapabilirsiniz. E devlet üzerinden de DASK yazarak, evinizin sigorta ödemeleri hakkında detaylı bilgi edinirsiniz. Peşinatsız ev seçenekleriyle, evinize peşinat ödemeden zorunlu sigortalarınızın da kısa zamanda ödenmesini sağlayacak taksitle ev alma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

DASK Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

DASK ödemelerinizi yapmadığınız taksirde, ödemelerinize faiz yüklenecektir. Faizlerle ödemeleriniz artacak ve hiç ödemediğiniz takdirde evinizin satışa çıkarılmasında engeller oluşacaktır. DASK ödemelerinize itina göstermeniz, faiz ödemenizi ve vergi kaçırma nedeniyle hapis cezasına kadar ilerlemekte olan bu zorunlu vatandaşlık görevini ihmal etmemelisiniz. DASK ödemeleriniz için resmi site üzerinden takip oluşturmalısınız.