2020 Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İller

2020 Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İller

Türkiye’de ekonominin sağladığı nedenlerden kaynaklı olarak, son dönemde konut kredisi faiz oranları düşürüldü. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte 2020 Temmuz ayında en çok konut aranan iller yapılan araştırmalar sonunda belirlendi. Son dönemde hem alım, hem de satım üzerine konut yatırımları 5 ilde görülüyor.

Türkiye’de Konut Alım Ve Satım Oranları

Konut yatırımlarının artışıyla birlikte birçok alanda kazananlar belirlenmeye başladı. Geleceğe yatırım yapmak isteyenler için yeni yatırım alanlarından biri olan konutlar, satış ve alım fiyatı dolayısıyla hem zorlayıcı hem de konut kredisi sayesinde alıcılara yardımcı olabiliyor. Ancak finansal destek alanında İktisat Evim’in sağladığı konut alımlarının da yansıdığı 5 il bulunduğu gibi taksitle ev alım oranları da son dönemde artışa geçti.

Kredisiz ve taksitle ev alım oranlarının % 23 oranında artışı, 2020 en çok konut aranan iller oranına da yansırken, ev sahibi hayali kuranlar için yeni ödeme planları aynı zamanda esnek ödeme modelleri de kolay ev sahibi olmak için ideal seçenekler arasında görünüyor.

En Çok Konut Alınan İller

Covid-19 döneminden kaynaklı olarak yatırım alanlarının da azaldığı son dönemde, devletin sağladığı konut kredisi her ne kadar faizlerin azalmasına etki etse de, dosya masraflarıyla birlikte maalesef ki peşinat da gerektirmektedir. Bu alanda kira öder gibi ev sahibi olma seçenekleri sunan finansal destekçilerin de sağladığı alım oranlarında; İstanbul, İzmir ve Ankara ilk 3 il arasında görünüyor. Konut fiyatların artışı ise el yakarken, özellikle konut kredisiyle birlikte insanlar konutlarını satışa % 10 zamla koymaya başladı. 300 bin lira olan ev fiyatlarına 400 bin olarak yeniden fiyat biçildi. Bu da hem alıcıyı hem de emlak piyasasını zor durumda bırakıyor. Temmuz ayında en çok konut aranan iller

  1. İstanbul
  2. İzmir
  3. Ankara
  4. Antalya
  5. Muğla

Olarak belirlenirken, son dönemdeki satış oranları ise beklenenden daha az olmaya başladı.

Konut Yatırımcılarına Konut Kredisi Seçenekleri

6 ayda % 23 artışa geçen konut satışları, son dönemde düşüş yaşamaya başladı. Bunun Covid- 19 süreciyle bağlantısı olduğu gibi aynı zamanda konut kredisi seçenekleri de emlak piyasasında ev fiyatlarının artmasına neden oldu. Son dönemde İstanbul’da bir ev satışı ortalaması 413 bin lira ile değer biçilirken İzmir’de 379 bin liraları buluyor.

Yazlık Evler Tercih Ediliyor

Konut kredisinin sağladığı faiz oranları nedeniyle konutların araştırılması oranları artarken, birçok alıcı büyük bir yükün altına girmek zorunda kaldı. Faiz oranı düşerken son süreçte konut fiyatları da oldukça artışa geçti. Yazlık evlerin fiyatları aynı oranlarda kaldığı için yatırımcılar bu yönde de araştırmalar yapıyor.

Taksitle Ev Alma Oranlarında Artış!

İktisat evim son dönemde kimsenin konut kredisi almadan rahat bir şekilde ev almasını sağlayacak ödeme modelleri ortaya koyarken, taksitle ev alarak hem faizsiz hem de peşinatsız ev sahibi olunmasını sağlıyor.